Probuďme jesenickou hvězdárnu!

Probuďme jesenickou hvězdárnu!

Petřkovského hvězdárna v Jeseníku

Naše středisko se pyšní vlastní hvězdárnou, kterou v roce 1965 vybudoval a uvedl do provozu učitel fyziky pan Vladimír Petřkovský. Od té doby se zde pravidelně konají astronomické kroužky a pozorování pro veřejnost. V roce 2024 jsme prošli menší modernizací pozorovací techniky, abychom mohli nabídnout ještě kvalitnější zážitky.

Pozorování pro veřejnost:

  • Každé první úterý v měsíci bez rezervace od 17:30 hod s Jiřím Petřkovským, tel.: 739 438 211. V případě špatného počasí bude probíhat výklad na projekci v programu Stellariium (simulace počítačové oblohy).
  • Pozorování s Martinem Petráskem – vybrané pondělky, tel.: 608 063 628. Pouze v případě jasné oblohy. Sledujte sociální sítě pro informaci o tom, zda pozorování proběhne! Stejně tak najdete na sociálních sítích informace o mimořádných pozorováních!

https://www.facebook.com/hvezdarna.jesenik
https://www.instagram.com/hvezdarna.jesenik/

Astronomický kroužek I

  • Každé pondělí od 17:00 do 18:00 hodin
  • Vedoucí kroužku: Mgr. Marie Zbranková

Kroužek pro zvídavé děti od 6 do 12 let. Seznámení se základy a historií astronomie, planetami sluneční soustavy, souhvězdími, cestami do kosmu a pod. Pozorování noční oblohy, exkurze na některou z hvězdáren v ČR.

Astronomický kroužek II

Astronomický kroužek je určen pro žáky a studenty ve věku od 12 do 18 let, kteří mají zájem o vesmír a jeho tajemství. Mladí nadšenci se zde seznámí se základy moderní pozorovací astronomie a astrofyziky. Prozkoumají naši sluneční soustavu a nahlédnou i do vzdálenějších koutů vesmíru. Získají také základní znalosti o kosmonautice a metodách poznávání vesmíru.

Lektoři:

Jiří Petřkovský, tel.: 739 438 211

Syn Vladimíra Petřkovského – zakladatele jesenické hvězdárny. Jiří Petřkovský nabízí pro veřejnost prohlídku hvězdárny a samozřejmě pozorování noční oblohy. A pokud mezi Vámi a nebeskou klenbou budou mračna, lze pozorovat vesmírná tělesa pomocí Stellaria (počítačového planetária). Prohlídka je možná i mimo pravidelné pozorování pro veřejnost. Minimální počet účastníků - 5 osob, maximální počet účastníků - 15 osob. ZÁJEMCI VOLEJTE PANU PETŘKOVSKÉMU OD 17.00 – 19.00 HODIN NA TELEFONNÍ ČÍSLO 739 438 211 A DOMLUVTE SI VHODNÝ TERMÍN

Mgr. Martin Petrásek, Ph.D., tel.: 608 063 628

Dr. Martin Petrásek je astrofyzik a popularizátor vědy, který se astronomii a astrofyzice věnuje již od svých 8 let. Své znalosti a nadšení nyní předává jako lektor astronomického kroužku pro děti a mládež. Vystudoval teoretickou fyziku a astrofyziku na Slezské univerzitě v Opavě, kde nyní působí jako odborný asistent. Kromě toho vede studijní program zaměřený na multimédia, dokumentární tvorbu a popularizaci vědy. Martin je členem Odborné skupiny pro tmavé nebe při České astronomické společnosti a je autorem více než 200 populárně naučných článků o astronomii a astrofyzice. Je také kameramanem a režisérem, známým například svými filmy "Grygar" (2018) a "Perkův dalekohled" (2019), které přibližují nejvýznamnější osobnosti z oblasti astronomie.

Vybavení hvězdárny

Naše hvězdárna je vybavena kvalitní technikou, která umožňuje detailní pozorování noční oblohy různými technikami. Hlavní dalekohled je umístěn v kopuli o průměru 3,5 m. Na kopuli navazuje pozorovací plošina až pro 15 osob, odkud je možno pozorovat s další technikou.

  • Zrcadlový dalekohled o průměru 30 cm (v rekonstrukci)
    Hlavní dalekohled v konfiguraci Cassegrain 300 mm, f/12 s ohniskovou vzdáleností 3,6 metru, vybavený širokoúhlými okuláry 18, 32 a 56 mm umožňující pozorovat vesmír se zvětšením: 200x, 110x a 65x. Solární filtr, měsíční filtr. Aktuálně probíhá modernizace okulárové části a čištění primárního a sekundárního zrcadla. Dalekohled není v provozu.
  • Astronomický binoklulár 30x100
    Obří binokulár pro pozorování oblohy oběma očima zároveň o průměru objektivů 100 mm a 45° lomením. Achromatické objektivy s ohniskem 550 mm (f/5) předurčují přístroj pro širokoúhlá pozorování při malých a středních zvětšeních. Dalekohled je vybaven uzamykatelnými, samostatně ostřitelnými šachtami pro 1,25” astronomické okuláry, takže zvětšení je možno měnit dle potřeby. V základní výbavě máme 18mm okuláry, poskytující 30x zvětšení.
  • Robotický dalekohled ZWO Seestar S50
    Robotický dalekohled určený pro EAA (elektronicky asistovanou astronomii), umožňující pořizování astronomických snímků, videí i live streamů prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Dalekohled plně automatizovaný a koncentruje v sobě technologie, které zná každý astrofotograf, a tak je branou do on-line pozorování i astrofotografie pro prakticky úplné laiky. Ovládá se z aplikace na mobilu nebo tabletu, kam i posílá výsledky snímání. Pro pokročilejší pozorovatele je schopen vedle předzpracovaných dat ukládat i data surová, určená pro pozdější pokročilé zpracování. Dalekohled má i vestavěný překlopný filtr, určený speciálně pro pozorování mlhovin a částečně potlačující světelné znečištění. S dalším dodaným filtrem je možné pozorovat i Slunce.
  • BINOKULÁRY OMEGON 2x54 STARFIELD
    "Divadelní kukátko" - malý binokulární dalekohled se širokým zorným polem 36° sloužící v podstatě jako astronomické zesilovací brýle. Určený pro terénní pozorování, kde při použití zesiluje citlivost lidského zraku, jakoby měla jeho zornička průměr 5 cm!
  • a další…

Historie hvězdárny

K založení místní hvězdárny došlo za výrazné iniciativy učitele Vladimíra Petřkovského. Tento astronom se narodil 18. ledna 1924 v Kelči a zemřel 16. listopadu 1996 v Jeseníku. Více o jeho aktivitách vedoucích ke vzniku hvězdárny píše Pavel Macháček v článku s názvem „Nadšenec noční oblohy Vladimír Petřkovský, zakladatel hvězdárny v Jeseníku“ v časopise KROK 1/2022 vydávaném Vědeckou knihovnou Olomouckého kraje:
https://issuu.com/vkol/docs/krok_01-2022_www/s/14877047

Když ji začal budovat, všichni jsme ho zrazovali, že se to nikdy nemůže podařit. Ale Vláďa tvrdošíjně odporoval : “Hvězdárna bude!” A sháněl materiál, peníze a hlavně různé úřední papíry. Běhal po úřadech, vysvětloval, intervenoval a někdy se i zlobil, ale nakonec vždy dosáhl svého. Dřel na budování hvězdárny, vyburcoval v žácích nadšení, takže ti makali na hvězdárně nezištně a obětavě. A výsledek toho všeho známe. Hvězdárna pracuje dodnes – i po Vladimírově smrti. 
(zdroj: webové stránky Jesenického klubu – Seniorů, článek ze 31.8.2010, Takový byl Petřa)

Fotografie
Hvězdárna při SVČ Duha
Hvězdárna při SVČ Duha
Hvězdárna při SVČ Duha
Hvězdárna při SVČ Duha
Hvězdárna při SVČ Duha
Kam dál
50 let hvězdárny

50 let hvězdárny

V posledních letech hvězdárna fungovala jako součást různých institucí – základní školy, Stanice mladých přírodovědců Jeseník, Domu dětí a mládeže Jeseník. V současné době j ... (více)

Den otevřených dveří na hvězdárně

Den otevřených dveří na hvězdárně

Ve čtvrtek 18. ledna proběhl u příležitosti 100. výročí narození zakladatele jesenické hvězdárny pana Vladimíra Petřkovského den otevřených dveří na hvězdárně. Hvězdárnu přiš ... (více)